V roce 2015 zavítalo do expozic Českého muzea stříbra v Kutné Hoře celkem 125 514 návštěvníků. Tento výsledek představuje nárůst dlouhodobé průměrné návštěvnosti a lehký pokles oproti roku 2014 (126 923 návštěvníků, a tedy meziroční pokles o 1,2 %).

.
Výraznější byla první polovina sezóny, a to nejen díky mnoha doprovodným programům pro školy, které připravili odborní pracovníci muzea, ale také díky nárůstu ruské a především polské klientely. Její počet se dokonce ztrojnásobil. Přesto ale nadále mezi návštěvníky muzea dominují tuzemští turisté, kteří představují zhruba 2/3 z celkového počtu.
Nejsilnějším měsícem bylo září, kdy expozice a důl navštívilo celkem 15 032 návštěvníků a oproti průměru ostatních měsíců se jednalo o více než 16% nárůst.
„Je možné, že za zvýšeným zájmem turistů stojí krásné počasí, kterého jsme si letos v září mohli užít. Tradičně se velkému zájmu turistů těšíme během prázdninových měsíců. Letos je neodradila ani velká vedra – naopak. Lidé v návštěvě dolu viděli možnost se alespoň na chvíli příjemně ochladit“, komentuje výsledky vedoucí průvodců Michal Jilma.
Naopak v listopadu, posledním měsíci sezóny, byl zaznamenán mírný pokles v řádu desítek návštěvníků a enormní zájem o víkendové prohlídky na úkor prohlídek ve všední dny. Dlouhodobě patří objekty Českého muzea stříbra mezi nejvíce navštěvované památky v Kutné Hoře a umisťují se na pomyslném třetím bronzovém místě za Kostnicí v hřbitovním kostele Všech Svatých v Sedlci a Chrámem svaté Barbory.

Výstavy a akce
Muzeum se tradičně připojuje k celorepublikové akci Dny evropského dědictví, a tak o víkendu 5. a 6. září 2015 navštívilo, připravený program na Hrádku, v Kamenném a Tylově domě za symbolické vstupné celkem 2 631 návštěvníků.
V roce 2015 byly připraveny tematické výstavy a další aktivity u příležitosti 20. výročí zápisu Kutné Hory na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jednalo se o výstavy „Archeologické výzkumy v Kutné Hoře“, „Proměny Kutné Hory ve fotografiích“, „Zachráněné poklady“, a výtvarná soutěž pro děti „Historická Kutná Hora očima dětí“. Tyto aktivity probíhaly od května do listopadu a zúčastnilo se jich celkem 28 199 návštěvníků.
Muzeum se každoročně zapojuje do Muzejní noci a nabízí tak návštěvníkům atraktivní možnost nahlédnout do historie například prostřednictvím kostýmovaných průvodců a dalších doprovodných aktivit. V letošním roce Muzejní noc proběhla 15. května a programu na Hrádku a v Tylově domě se zúčastnilo celkem 1 613 návštěvníků.
České muzeum stříbra je spolupořadatelem tradiční historické slavnosti Královské stříbření Kutné Hory, která se těší velké divácké oblibě, o čemž svědčí  letošních cca 6 500 platících a další tisíce neplatících dětských návštěvníků.

Hrádek
Kromě stálých expozic byly na Hrádku k vidění hned dvě zajímavé výstavy. Výstavu Otakar Schindler – Návrhy scén a kostýmů, navštívilo od 1. dubna do 31. května celkem 12 386 návštěvníků. Výstavu Jan Hus roku 1415 a 600 let poté navštívilo od 7. května do 26. července 3 731 návštěvníků.

Kamenný dům
Výstava „Čaj a káva radost dává“ byla přístupná návštěvníkům od 1. dubna do 29. listopadu a za toto období ji navštívilo celkem 5 871 návštěvníků, z čehož celkem 735 žáků základních škol, pro které odborní pracovníci připravili také doprovodný program a pracovní listy.

Tylův dům
Výstava „Proměny Kutné Hory“, která proběhla od 8. července do 24. října, dala 707 návštěvníkům možnost nahlédnout do historie města díky prezentaci historických a novějších fotografií města, domů, obchodů a zákoutí. Výstava byla pořádána v rámci oslav 20. Výročí zapsání Kutné Hory na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Edita Dvorská, České muzeum stříbra

.

Zavřít menu