Masopustním rejem masek, zabíjačkovými pochoutkami, dalšími dobrotami a společenským veselím ožije kutnohorské předměstí Kaňk v sobotu 21. února. Na Kaňku se podařilo obnovit starou tradici po několika desítkách let znovu v roce 2012 a 2013. Po loňské přestávce se tak průvod maškar opět vydá uličkami Kaňku.

.
Síly na jeho uspořádání spojili lidé z TJ Sokol Kaňk a z Občanského sdružení Kaňk spolu s dalšími dobrovolníky. Plakáty a pozvánky pomohli vytisknout v tiskárně Grafia Gryč a akce se koná za podpory Města Kutné Hory.
Lidé se v sobotu sejdou již v devět hodin ráno na prostranství před kaňkovskou radnicí, kde se na cestu posilní zabijačkovými pochoutkami. Účastníci v maskách se mohou do svých kostýmů převléknout v nedalekém centru Mozaika v budově bývalé školy.
Masopust slavnostně zahájí o půl desáté a za doprovodu Malé Křídlovanky Michala Chmelaře se průvod s roztodivnými maskami vydá nejprve za obyvateli hořejší části Kaňku. Na pozvánkách pro sousedy mimo jiné stojí informace: Zveme lidi z Kaňku, otvírejte branku, nalejte nám stopičku, zahrajem vám písničku. Členitost obce nedovolí účastníkům masopustního průvodu zavítat úplně před každý z asi tří set domů, a tak je na přiložené mapce znázorněna trasa, kudy maškary půjdou, aby se s nimi místní mohli setkat. Průvod dorazí odpoledne před hospodu Na Baště, kde Masopust zakončí vypořádáním se s medvědem.
Pořadatelé zvou k aktivní účasti v maskách nejen místní starousedlíky, ale také návštěvníky z okolí a odjinud.

(tz)

.

Zavřít menu