Sedmnáctý ročník festivalu se uskuteční na konci června pod záštitou starosty města Kutné Hory Ivo Šance, ve spolupráci s Městským Tylovým divadlem, reklamní agenturou Lepor a za finanční podpory města Kutné Hory. Bude zároveň i oslavou životního jubilea svého zakladatele, dirigenta Františka Drse. ……………………………………………………………….

Trocha historie
Iniciátorem festivalu Operní týden je kutnohorský rodák, dirigent Státní opery Praha, František Drs, který letos v květnu oslaví životní jubileum, kulaté šedesáté narozeniny.  Jeho vztah a rodinné vazby ke Kutné Hoře zůstaly i po odchodu z rodného města velmi silné. V roce 1995, společně se svou manželkou, Karolinou Hromádkovou, položili základ budoucího festivalu inscenací Smetanovy opery Dalibor, situované do kongeniálního prostoru nádvoří Vlašského dvora. Do hlavních rolí přizvali Evu Urbanovou a Leo Mariana Vodičku. Oba tito pěvci se spolu s řadou dalších významných osobností kulturního života v následujících letech do Kutné Hory jako hvězdy festivalových večerů opakovaně vraceli.

.
František Drs

František Drs. Foto: P. Hejcman


Zpátky do současnosti
Letošní ročník festivalu nabídne opět čtyři festivalové večery s různým žánrovým zaměřením. Pro úvodní večer – 21.6.2013 v Městském Tylově Divadle v Kutné Hoře je připraven koncert nazvaný „Noc hudby“, s podtitulem galakoncert napříč žánry. Koncert je  věnován životnímu jubileu kutnohorského rodáka a iniciátora festivalu dirigenta Františka Drse. Vystoupí, spolu se Severočeskou filharmonií Teplice, jeho přátelé z divadelního a hudebního světa. Dirigent František Drs se během své kariéry dotkl řady hudebních  žánrů a proto bude i tento koncert obsahovat záměrně skladby různorodého žánrového zaměření. Vedle ukázek z oblasti opery zazní drobnější, spíše populárnější symfonické skladby,  se zlehka dotkneme operety, muzikálu i populární hudby. Zazní i virtuózní skladby houslové. Posluchači si připomenou dvě významná hudební výročí letošního roku, 200 let od narození R.Wagnera a G.Verdiho. Sólisty budou  Felix Slováček, houslový virtuos Pavel Šporcl, operní pěvci, Gabrijela Ubavič (Srbsko), Jan Adamec, Svatopluk Sem, dramatik Antonín Procházka a další. Začátek koncertu je ve 20 hodin.

.
Pavel Šporcl

Pavel Šporcl. Foto: P. Hejcman

.
Pro  druhý festivalový večer –  23.6.2013 zvolili pořadatelé prostor arciděkanského chrámu sv. Jakuba.  V koncertním programu nazvaném „MISTŘI BAROKA“zazní díla J. S. Bacha a Jana Dismase Zelenky v provedení Collegia 1704, Collegia Voccale a jejich sólistů. Oba pražské barokní soubory byly založeny cembalistou a dirigentem Václavem Luksem v roce 2005 při příležitosti projektu BACH – PRAHA – 2005, jenž stál na počátku jejich pravidelné spolupráce s festivalem Pražské jaro. Oba tyto špičkové soubory interpretují barokní hudbu na vrcholné úrovni. Pravidelně účinkují na významných zahraničních festivalech a slaví úspěchy na celém světě. Začátek koncertu je ve 20 hodin.


Václav Luks

Václav Luks. Foto: Archiv festivalu

.
Na třetí festivalový večer – 25.6.2013, který se bude konat v historické Audienční síni Vlašského dvora, přijala pozvání významná osobnost českého divadla, Petr Štěpánek. Příjemné setkání s tímto charismatickým umělcem a jeho literárními láskami, divadelními, filmovými a rodinnými vzpomínkami jistě potěší každého příznivce divadla. Začátek ve 20 hodin.

Závěr festivalu bude tradičně patřit opeře. 29.6.2013 zazní na nádvoří Vlašského dvora historická opera Bedřicha Smetany „Dalibor“. Tato opera vyznívá v prostoru Vlašského dvora scénicky zcela mimořádně. Její provedení v roce 1997 převzala Česká televize.

„Po řadě let do Kutné Hory přijala znovu pozvání Eva Urbanová, aby zde ztvárnila hlavní ženskou roli – Miladu.  Představitelem Dalibora bude italský tenorista Luciano Mastro, jehož čeština je zcela neuvěřitelná.  Dále vystoupí sólisté předních českých operních scén Martin Bárta, Luděk Vele, František Zahradníček, Radka Sehnoutková a Milan Vlček, Festivalový sbor a orchestr členů Státní opery Praha. Dirigentem představení bude František Drs,“ zve k mimořádnému hudebnímu zážitku ředitelka festivalu Karolina Hromádková. Začátek představení je ve 21 hodin.

 

Operní týden – Kutná Hora 2013, 21.6. – 29.6.2013.  Změna programu vyhrazena. V případě nepříznivého počasí se venkovní produkce konají v Městském Tylově divadle. 

 

.

Zavřít menu