Zahájení výstavy k nedožitým stým narozeninám čáslavského rodáka, scénografa Josefa Svobody, bude možné sledovat online

Výstava k nedožitým stým narozeninám jedné z nejvýraznějších postav světové divadelní scénografie, čáslavského rodáka Josefa Svobody, bude v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře zahájena v sobotu 10. října. Z důvodu mimořádných opatření se vernisáž uskuteční online od 15 hodin prostřednictvím sociálních sítí – na facebooku galerie a instagramu. „Živé vysílání z otevření výstavy nabídne kromě online prohlídky i rozhovory s autory výstavy a také slavnostní uvedení knihy Architektura imaginárního – Scénografický seminář Josefa Svobody, kterou vydává Institut umění – Divadelní ústav,“ uvedla ředitelka GASK Jana Šorfová s tím, že výstava bude zájemcům přístupna zdarma v sobotu od 16 do 18 hodin, za dodržení všech platných epidemiologických nařízení. Více na www.gask.cz

Josef Svoboda během téměř šedesátileté kariéry realizoval doma i ve světě na 700 divadelních inscenací. Spolu s týmem spolupracovníků stál u zrodu divadelního fenoménu Laterny magiky i u výstavních experimentů nových vizuálních forem – polyekranu a polyvize. Od 60. let se proslavil spoluprací s významnými zahraničními scénami (Metropolitní opera v New Yorku, Wagnerovské hudební slavnosti v Bayreuthu, Grand Opéra v Paříži) a vynikajícími světovými režiséry (Laurence Olivier, Leonard Bernstein nebo Friedrich Dürrenmatt).

V květnu letošního roku uplynulo sto let od narození světově uznávaného českého scénografa Josefa Svobody (1920–2002). Rodák z nedaleké Čáslavi se do dějin divadla zapsal jako vizionář, který neúnavně propojoval svět vědy a umění, a inovátor v oblasti světelných technologií. Jeho dílo se stalo fenoménem už za jeho života a jedinečným kulturním dědictvím zůstává dodnes.

Během téměř šedesátileté kariéry realizoval doma i ve světě na 700 divadelních inscenací. Spolu s týmem spolupracovníků stál u zrodu divadelního fenoménu Laterny magiky i u výstavních experimentů nových vizuálních forem – polyekranu a polyvize. Od 60. let se proslavil spoluprací s významnými zahraničními scénami (Metropolitní opera v New Yorku, Wagnerovské hudební slavnosti v Bayreuthu, Opéra nationale v Paříži)  a vynikajícími světovými tvůrci (Laurence Olivier, Leonard Bernstein nebo Friedrich Dürrenmatt).

Scénografie v jeho pojetí zahrnuje oblast celého uměleckého i technického provozu: od výtvarných předpokladů, vzdělání a řemeslných základů práce s materiálem, přes režijní smysl, až po detailní ovládnutí matematiky, fyziky nebo optiky. V jeho práci se jedinečně pojí tvůrčí invence s detailní znalostí divadelní látky a schopností experimentovat a inovativně využít nejnovějších technologií.

Výstava, připravená ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Josef Svoboda – scénograf, obsáhne v chronologickém přehledu sled Svobodových divadelních realizací, které doprovodí výběr z autorova obsáhlého archivu – kresby, studie a makety. V samostatných výstavních celcích přiblíží expozice klíčová témata Svobodovy scénografické tvorby: práci se světlem, se zrcadly, fenomén schodiště, nebo ve své době jedinečné novátorské využití moderních technologií. Multimediální expozice, jejímiž autory jsou výtvarníci Daniel Hanzlík a Pavel Mrkus, kongeniálně tlumočí Svobodovu vizi živého a magického divadelního prostoru jako silný vizuální a emocionální zážitek.

Záštitu nad výstavou převzali ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek, hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a radní Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička.

Výstava proběhne za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, KKCG Development a.s., Státního fondu kultury ČR, Středočeského kraje a ČEPS.

Partnery výstavy jsou: Institut umění – Divadelní ústav, Národní divadlo, Divadlo Archa, Opera Plus.

tz, red

Zavřít menu