Elektrobusy začnou ve městě jezdit od 12. června, jejich součástí je hlasový i vizuální informační systém i možnost dobití mobilního telefonu

Elektrobusy začnou v Kutné Hoře jezdit od 12. června v testovacím provozu. Nahradí stávající autobusy městské hromadné dopravy s dieselovými motory. Zavedení elektrobusů přispěje ke zlepšení stavu ovzduší ve městě.

„Tyto autobusy neprodukují zplodiny a jsou tiché. Už jsem se svezl. Je to jako když se rozjíždí tramvaj,“ řekl starosta Josef Viktora (ANO).

Dalším přínosem je hlasový i vizuální informační systém v autobusech na obrazovkách. „Je tam možnost dobíjení mobilních telefonů a placení jízdného kartou na terminálu, případně čipovou kartou,“ konstatoval Vít Šnajdr (Piráti) s tím, že topení v zimě by z baterie nebylo možné, protože by to zkracovalo dojezd autobusu. Bude tedy naftové. Klimatizace je ale elektrická. Nabíjecí stanice pro autobusy je v areálu bývalé cihelny v Sedlci.

Dopravci Arriva Východní Čechy byla pro město Kutná Hora Ministerstvem pro místní rozvoj přidělena dotace na nákup pěti elektrobusů. Dva malé, osmimetrové, které budou zajíždět do historického centra města a tři velké, o délce 11,5 metrů budou zajišťovat dopravní obslužnost i v příměstských částech.

Do budoucna se počítá i se vznikem chytrých zastávek. „Budou součástí koncepce Smart City. Zatím odoláváme a bráníme se dělat jednotlivé kroky. Je potřeba komplexní přístup tak, aby celý systém byl navzájem kompatibilní,“ řekla místostarostka Silvia Doušová (STAN a Šance KH).

Městská hromadná doprava je součástí nově vznikajícího generelu dopravy, který pro město zpracovávají experti z ČVUT. Zabývá se vytížeností spojů, zajištěním dopravní obslužnosti i okrajových částí města, vznikem nových zastávek. Podle předběžných výsledků se ukazuje, že bude nutné přepracovat systém MHD.  Dopravní generel by měl být dokončen do osmi měsíců.

Jak jsme již informovali na webových stránkách Kutnohorských listů, s platností od května zajíždějí tři nové spoje městské autobusové dopravy linek č. 1  a č. 6 do České ulice, prozatím na stávající zastávku za křižovatkou. Předpokládané zahájení provozu nové autobusové zastávky na parkovišti u hřbitova v České ulici je přelom srpna a září.

Monika Pravdová

Zavřít menu