Bingen am Rhein – partnerské město Kutné Hory a vstupní brána do nejkrásnější části údolí Rýna, která je zapsána na Listinu světového dědictví UNESCO. Právě zde se v sobotu 27. června 2015 za účasti obou kutnohorských místostarostů slavnostně otvírala „Zahrada Kutné Hory“.

.
Společný projekt byl zahájen již na jaře loňského roku, kdy kolegyně Ing. Adéla Jiránková připravila návrh a studii zahrady včetně materiálů a rostlin, které mají být na realizaci použity. Příprava a realizace byla projednána v červnu 2014, kdy město navštívili zástupci bingenské radnice.
Šikovní zahradníci z Bingenu pak odvedli skvělou práci a tak dnes všichni mohou  obdivovat již hotové dílo. Zahrada má představit občanům i turistům partnerského města Kutnou Horu. Dřevěná konstrukce zde umístěná je inspirována gotickým lomeným obloukem, tak běžným v Kutné Hoře. Historii dolování stříbra, která ve středověku pozvedla Kutnou Horu na druhé město českého království, evokují stříbrné žíly okrasných trav procházející jednotlivými záhony květin, které symbolizují i říčku Vrchlici. Druhy trvalek vychází z typických květin českých zahrad a zahrnují i vyhlášený „Malínský křen“ z kutnohorského předměstí nebo růže, které jsou spjaty se zámkem Kačina. Dominantou zahrady je pravé české jablko, které spolu s vinnou révou přibližuje návštěvníkům alespoň střípek z kutnohorské krajiny.
Doufám, že příjemný odpočinek v této malé zahradě, která symbolizuje naše historické město, bude vyhledávaný a pro všechny inspirativní.

Eva Hnátková

.

Zavřít menu