Na mimořádném zastupitelstvu se řešila výstavba čtyř výškových domů v Malíně
Společnost MARLO plánuje v Malíně vybudovat i čtyři třináctipatrové domy. Foto: pra

V úterý 5. září se konalo v prostorách Rytířského sálu Vlašského dvora mimořádné zastupitelstvo. Hlavním tématem byla výstavba výškových domů rezidenční čtvrti v Malíně. Zastupitelstva se zúčastnilo i velké množství nejen malínských, ale i kutnohorských občanů, kteří chtěli vyjádřit svůj názor a upozornit zastupitele a investora o tom, že s výstavbou komplexu nesouhlasí.

Na začátku zastupitelstva vystoupil za petiční výbor Karel Kašpar, který prezentoval nově vzniknuvší petici proti výstavbě, kterou již nyní podepsalo na 500 občanů z Malína a Kutné Hory. Místa, kde lze podepsat petici proti výstavbě věžáků v Malíně stále přibývají (petiční archy jsou k dispozici v potravinách a SIMIpneu v Malíně, v kavárně Městské knihovny Kutná Hora, potravinách v Sedlci, lékárně Astera, Fitstudio JB, kadeřnictví DK  Salon, Hotelu U Kata. V přítokách Betafish. Papírnictví Tužka v Lorecké ulici v Kutné Hoře, ordinacích Dr. Havlovice, Dr. Havlovicové v Krupičkově ulici, Elektro Elsab Kaňk, v elektru Dospiva.) I další občané záměr kritizovali a zmiňovali především urbanistickou nevhodnost celého projektu do prostoru Malína. Jedna z malínských občanek vznesla dotaz, jak je možné, že není součástí územního plánu i výšková regulace staveb. Starosta Kutné Hory Lukáš Seifert (ODS) zmínil, že územní plán, který vznikl před třemi lety, byl tvořen narychlo kvůli dotacím a že některé okrajové části včetně dotčeného Malína a například Kaňku byly v této problematice opominuty. Upozornil však, že příští týden bude řádné zastupitelstvo hlasovat o nápravě tohoto stavu a zadání tvorby regulačního plánu.

Následně dostal slovo zástupce developera Martin Louda, který celý projekt představil a snažil se vysvětlit přínos nové rezidenční čtvrti občanům i celému městu. Upozorňoval také na to, že celý projekt respektuje a vychází vstříc územnímu a strategickému plánu města.

Poté však Martin Louda čelil mnoha dotazům z řad občanů i zastupitelů. Část dotazů se týkala skutečného vlastnictví pozemků plánované výstavby, část reflektovala obavy z dopravní infrastruktury v nedalekém Sedlci a nedostatečnou občanskou vybavenost pro případné nové příchozí obyvatele malínské čtvrti.

Zajímavý dotaz vznesl Ivo Šanc (STAN a SNK), který vypočítal, že většina nově vzniknuvších bytů budou koncipované jako 1kk, tedy jako bydlení pro jednu osobu: „Kdo je tedy vlastně cílová skupina? Obávám se, že u hlavního nádraží tak vznikne luxusní ubytovna pro dojíždějící, spíš než pohodové bydlení pro rodiny s dětmi. Osobně si myslím, že by se měl developer s městem domluvit a celý plán přehodnotit tak, aby výškové budovy ideálně vůbec nevznikly.“

Tomáš Havlíček (ODS) shrnul celou situaci takto: „Investor pouze udělal to, co mu město dovolilo, postupoval podle platného územního plánu. Hasíme tedy něco, co už je rozjeté. Investor do projektu vložil nemalé finanční prostředky. Projekt se mi také nelíbí, ale musíme to celé řešit objektivně. Územní plán je do budoucna nutné upravit tak, aby investoři měli rovné podmínky a věděli, co tu vlastně chceme.“

Silvie Doušová (STAN a SNK) se Martina Loudy přímo zeptala, zda jsou skutečně připraveni projekt realizovat i po všech diskuzích, které v Kutné Hoře absolvovali. Zástupce investora však neodpověděl přímo, je ale dle svých slov nadále připraven diskutovat o budoucí podobě celého prostoru.

Následně zastupitelé hlasovali o udělení souhlasu o napojení vodovodu a splaškové komunikace dotčeného pozemku obytného souboru Malín. Proti bylo 20 z přítomných 23 zastupitelů, nikdo nehlasoval pro návrh, ten tedy nebyl přijat. Druhé hlasování o výstavbě bytových domů obytného komplexu Malín také proběhlo v neprospěch investora.

rdk

 

 

Psali jsme:

 

Zavřít menu