Dvoudenní státní návštěvu České republiky zakončili 11. prosince slovenský prezident Ivan Gašparovič s chotí Sylvií programem v Kutné Hoře. Prezidentský pár přivítal starosta Kutné Hory Ivo Šanc v královské audienční síni krátce po třetí hodině odpoledne. V krátkém projevu zde Ivan Gašparovič vyzdvihl zařazení Kutné Hory na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

„Teší ma, že partnerským mestom Kutnej Hory je slovenské banské mesto Kremnica s podobnou históriou i malebnosťou. Verím, že vzájomné kontakty sú obohatením a inšpiráciou pre obe mestá i rozvoj cestovného ruchu v nich, “ konstatoval slovenský prezident.

Hosté si po přípitku a předání pamětních darů prohlédli nejprve interiér Vlašského dvora, obdivovali svatováclavskou kapli a prezident Gašparovič si posléze za dozoru pregéře osobně vyrazil minci. Po krátké zastávce na vyhlídce u kostela svatého Jakuba se delegace přesunula do chrámu svaté Barbory, kde hosty uvítal a vzápětí provedl kutnohorský arciděkan Jan Uhlíř. Celý program skončil koncertem v aule Církevního gymnázia před osmnáctou hodinou.

Autor: Jan Šmok

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Zavřít menu