Již 70 let uplynulo od ukončení dosud nejničivější války všech dob. A kde jinde by měly probíhat opravdu velkolepé oslavy, než právě ve francouzské Remeši, našem partnerském městě. Právě zde totiž byla v ranních hodinách 7. května roku 1945 podepsána kapitulace Německa!

.
Na pozvání z francouzského partnerského města se oslav zúčastnili i zástupci vedení města, starosta Martin Starý a místostarosta Josef Viktora.
Metropole regionu Champagne slavila již od 6. května a pozvala, při této příležitosti, zástupce všech svých partnerských měst. Během oslav byla slavnostně obnovena partnerská smlouva mezi Remeší a dvěma spřátelenými městy –  italskou Florencií a rakouským Salcburkem. Kutná Hora smlouvu obnovovala stejně slavnostně již v roce 2013.
Kromě mnoha pietních aktů a ocenění jak válečných veteránů, tak i současných příslušníků francouzské armády, byl připraven i velkolepý program pro obyvatele a návštěvníky města. Historické snímky z období osvobození si mohli zájemci prohlédnout přímo v ulicích. V parku Champagne byl pro tuto příležitost zbudován vojenských tábor „osvobozeneckých jednotek“, velkému zájmu se těšila zejména historická vojenská technika, která navíc 8. května projela městem až k památníku obětí II. světové války.  Symbolickou tečkou za bohatým programem oslav se stal působivý videomapping, který organizátoři promítali přímo na tento památník.
Zástupci Kutné Hory však do Remeše nejeli pouze za účelem oslav, intenzivně se, spolu s Výborem pro spolupráci Remeše a Kutné Hory, věnovali přípravám festivalu „Dny francouzské kultury“, který proběhne ve stříbrném městě od 24. srpna do 6. září tohoto roku. Vedení města Remeš myšlenka festivalu nadchla a uvažuje o mnohem širší spolupráci, než bylo doposud plánováno. Degustace vín z oblasti Champagne a místní specialita je již jistá, připravuje se několik výstav a 28. 8. vystoupí v Kutné Hoře prestižní remešský sbor „Allegri“ pod taktovkou uznávaného dirigenta Jean-Marie Puissanta. Místostarosta města Remeš navíc přislíbil účast na slavnostním otevření Dačického domu, jímž vyvrcholí oslavy 20. Výročí zápisu Kutné Hory na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Eva Hnátková

.

Zavřít menu