Ve Středočeském kraji zvítězila v kategorii velké projekty v soutěži Památka roku obnova Vlašského dvora a přilehlého parku

Obnova Vlašského dvora a přilehlého parku pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře zvítězila v krajském kole soutěže Památka roku 2020 v kategorii obnova nad 2 miliony korun. Postupuje tak do celostátního kola.

Zasedání krajské sekce Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které je pořadatelem soutěže, se konalo 2. února online. Původně se podle slov místostarosty Víta Šnajdra (Piráti), který má ve své kompetenci péči o památky, a jenž se jednání účastnil, mělo uskutečnit v Kutné Hoře. Z důvodu mimořádných vládních opatření proti šíření nákazy koronavirem se nakonec konalo virtuálně.

O prvenství ve druhé kategorii soutěže Památka roku 2020 (rekonstrukce nad 2 miliony korun) spolu s Kutnou Horou usilovalo dalších 18 památek. „Vítězství v krajském kole soutěže pro nás znamená postup do národního finále,“ řekl místostarosta a doplnil, že vyhlášení vítězů se uskuteční na konferenci historických sídel v březnu v Poděbradech.

Kutná Hora souběžně s tím soutěží také o titul Historické město roku 2020, kterou také pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. „To, že se pokusíme uspět za rok 2020 hned ve dvou soutěžích, jsem plánoval dlouho. Odboru památkové péče jsem zadal, aby připravil přihlášky do obou soutěží,“ konstatoval Vít Šnajdr s tím, že především přihláška do soutěže o titul Historické město roku byla velice náročná a odbor památkové péče, školství a kultury odvedl kvalitní práci. Vítězství v krajském kole soutěže Památka roku 2020 je zároveň odměnou pro všechny, kteří se podíleli na rekonstrukci Vlašského dvora a přilehlého parku.

Zajímavostí je, že v první kategorii (rekonstrukce do 2 mil. korun) soutěže Památka roku 2020 zvítězila obnova bašty č. 8 u evangelického kostela v Čáslavi. V kategorii malých projektů si také vybojovala postup do celostátního kola.

pra

Zavřít menu