Okradli Vás? Preventivních rad a doporučení, jak co nejlépe chránit svůj majetek, není nikdy dost. Již mnohokrát jsme veřejnost informovali o trestné činnosti na Kutnohorsku, o jejím vývoji a o některých úspěších policistů při zjištění pachatelů různých krádeží. Jistě se ale shodneme na tom, že je lépe, aby k trestné činnosti vůbec nedocházelo.

Právě k tomu přispívají různá opatření mající preventivní charakter. To, co nás například na Kutnohorsku v současné době tíží, jsou vloupání do zaparkovaných motorových vozidel, s čímž se ovšem potýkají také jiné okresy naší republiky. Kriminalita tohoto druhu je svým způsobem výrazná, neboť zmocnit se věcí v zaparkovaném autě není příliš obtížné a je hlavně rychlé a se stoprocentní úspěšností, pokud potenciální pachatel vidí věci ve vozidle „vystavené“. Pak stačí opravdu jen pár vteřin…

Jaké jsou preventivní rady?

– vozidlo řádně při odchodu zajistit, uzamknout, zkontrolovat uzavření všech oken (včetně střešního).

– neponechávat klíčky v zapalování ani v případech, kdy se vzdálíte od vozidla jen na okamžik.

– parkovat na přehledných a osvětlených místech

– nenechávat ve vozidle žádné cennosti, doklady, platební karty a podobně

– nenechávat věci ve vozidle viditelně, lákají zejména kufry, kabelky, nákupní tašky, mobilní telefony, navigace, notebooky, fotoaparáty, kamery… pár vteřin obětovaných například umístění některých věcí do kufru, kde nejsou vidět, je dobrým krokem.

– vestavěná autorádia chraňte dostupnými možnostmi, využívejte jejich ochranných prvků a funkcí (odnímání ovládacího panelu, vyjmutí zásuvkového typu).

– při opuštění vozidla vždy použijte dostupné mechanické bezpečnostní prvky a aktivujte elektronické bezpečnostní systémy, kontrolujte funkčnost centrálního zamykání vozidla a uzamčení všech otevíratelných částí vozidla

– reagujte na podezřelé chování cizích osob, nezdráhejte se v případě podezření kontaktovat policii (Policii ČR -158, i Městskou policii- 156).

– používejte výstražné samolepky informující o zabezpečení Vašeho vozidla.

Snažme se my všichni společně výrazně snížit počet a následky takových vloupání svým odpovědným přístupem.

por. Mgr. Vendulka Marečková, PIS ÚO PČR Kutná Hora

.

Zavřít menu