Škola karate VAKADO slaví letos 30 let od svého založení

Soukromá škola karate VAKADO slaví letos 30 let od svého založení. „Do VAKADO našly cestu 2 000 lidí, ti trénovali, vzdělávali se, získali kamarády,“ uvedl zakladatel soukromé školy karate Jan Vališ s tím, že reprezentanti školy se účastní krajských, někdy i republikových závodů. Škola pořádá ukázky bojových umění a přednášky pro veřejnost. V minulosti krátkodobě působila nejen v Kutné Hoře, ale i v 15 obcích na Kutnohorsku. V současné době má škola 44 registrovaných sportovců. Více informací naleznou zájemci níže v příspěvku zakladatele školy Jana Vališe, nebo na webu www.karatevakado.cz.

red

 

Škola karate VAKADO slaví 30 let

Vážená sportovní veřejnosti dovolte mi oznámit významné 30. výročí soukromé školy karate VAKADO. Kutná Hora se tak může pochlubit školu karate s nejdelší tradicí, kterou těžko někdo překoná v regionu, ale i v celé republice. Děkuji při této příležitosti za podporu 2000 žáků, které jsem měl čest trénovat, příznivcům, sponzorům i městu Kutná Hora.

Rekapitulace:

Historie. Karate jsem začal před 42 lety na VŠB v Ostravě, první oddíl pod TJ Rudá Hvězda Kutná Hora jsem založil v 1983 a soukromou školu po revoluci v 1990. Po celou dobu ji trénuji a řídím sám.

Vzdělávání. Absolvoval jsem 140 vícedenních seminářů karate i jiných bojových umění, převážně u zahraničních mistrů. Nejvyšší trenérskou třídu jsem vystudoval na samé výborné na FTSV UK Praha. První černý pás mně udělil japonský velmistr, další již v ČR.

Proč profesionálně. Trenérství bojových umění, zvláště s nezletilými je vážná věc, podmíněna kvalifikací a sportovní klub potřebuje náročné koncepční řízení. Na začátku 90. let v regionu nebyl žádný expert karate. Trenérské zkušenosti z TJ mě učily spoléhat se sám na sebe. Čekala mě vedle řízení tréninků dlouhá cesta vlastního cvičení, páskování, vzdělávání v karate, v dalších bojových umění, také v oblasti strečinku, jógy, zdravovědy, rehabilitace i managementu. Toto vše vyžaduje plné nasazení, proto jsem přešel na trenérství jako jediné povolání.

Moje filosofie trenérské práce. Každý trénink musí být uměleckým dílem. Úkolem trenéra je, aby po každém tréninku, i po prvním, odešel klient spokojený a nabitý.

Výjimečnost školy karate VAKADO vidím ve spojení současně čtyř faktorů: tradice, rozdělení do věkových skupin, nejvyšší trenérské vzdělání a profesionalita (tzn. trenérství jako jediné zaměstnání zcela podřízené trénování a řízení).

Rozšířenost působení. Krátkodobě VAKADO působila v 15 obcích, mnoho let Čáslavi, Kolíně a Uhlířských Janovicích, v Kutné Hoře od samého počátku. Od 2010 podle nové koncepce se VAKADO orientuje pouze na Kutnou Horu, rozšířeně ve 4 věkových skupinách.

Rozsah činnosti. Podtrhuji, že tréninky jsou bezkonkurenčně všestranné s důrazem na zdraví. Obsahují také celkový strečink, jógové ásany a rehabilitační cvičení, aplikované především v poslední věkové skupině 30 až 60 let, která letos slaví 15. výročí. Kromě pravidelných tréninků závodíme, skládáme zkoušky na pásy. Organizujeme vzdělávací semináře, bojovky v přírodě, tábory, Vánoce a Silvestry s VAKADO. Realizujeme vlastní výchovně vzdělávací programy oblasti prevence, kultury, životního prostředí. Klienti získali tisíce fotografií a videí.

Osvěta a společenský význam. Do VAKADO našlo cestu 2000 lidí, trénovali, vzdělávali se, získali kamarády. Mnozí pokračují jako trenéři, u městských policií, v ochrankách. Vystupujeme s ukázkami ve školách, v divadle, venku. Organizacím pořádáme tématické přednášky, podílíme se na dětských dnech pro školy. Pro veřejnost jsme vymysleli zajímavé akce, jako Dny bojových umění pro školy, Miss kimono, běh na 400 délek. Ve 150 článcích jsem prezentoval naši práci, závodní úspěchy, zajímavosti, zdravotní poučení, morální a filosofický význam. Region zdobíme plakáty s vlastními nádhernými akčními fotkami.

Těší mě když bývalí žáci u mě naváží na tréninky po dvacetileté pauze již jako dospělí, nebo přivádí do tělocvičny své děti. Když vidím, jak karate úžasně mění děti i dospělé. Stačí vytrvat, na talenty nevěřím, vše je o myšlení, vytrvalosti, poctivé práci.

Co mě mrzí. Někteří bývalí žáci VAKADO místo loajality a spolupráci v roli pomocných trenérů, si zakládají vlastní skupiny, dokonce bez řádných kvalifikací. Drobí tak ve městě základnu karatistů se všemi důsledky pro kvalitu tréninků a potenciál našich jediných závodníků pro prezentaci Kutné Hory.

Jan Vališ, Moje cesta karate – DO. Moje dráha soukromého trenéra karate je nabita praktickými zkušenostmi i lidskými příběhy. Chci vydat neopakovatelné knihy metodické i vyprávěcí.

Pokud jste dočetli až sem, bylo mi ctí a děkuji. Oss, Jan Vališ, trenér karate

Zavřít menu