CO SE UDÁLO LONI V KUTNÉ HOŘE: rok 2020 byl výjimečný, pandemie však projekty nezastavila
Park pod Vlašským dvorem

Rok 2020 byl výjimečný. Po první vlně pandemie koronaviru přišla druhá a zasáhla náš region s ještě větší silou. Vedení města se potýkalo se situací, kterou předchozí radnice nezažily. Bylo nutné operativně reagovat na nová vládní nařízení, která se měnila někdy téměř ze dne na den. Prioritou bylo ochránit zdraví pracovníků v prvních liniích, ochránit zdraví občanů města a přitom nezastavit jeho vývoj.

V době uzavření škol se podařilo zajistit péči o děti záchranářů, lékařů, sestřiček, hasičů atd. Také chod úřadu i města se i přes nepříznivý epidemiologický vývoj podařilo zachovat. Za dodržení platných mimořádných opatření proti šíření nákazy pokračovaly i započaté projekty. „Za nejdůležitější považuji, že se nám podařilo v termínu dokončit revitalizaci Vlašského dvora včetně parku,“ uvedl starosta Josef Viktora (ANO).

Kompletní rekonstrukce Vlašského dvora patří mezi největší investiční akce, které kdy byly realizovány. Slavnostní otevření nových expozic ve Vlašském dvoře, plánované na 6. ledna, muselo být z důvodu mimořádných vládních opatření zrušeno. Dokončena byla rekonstrukce parku pod Vlašským dvorem, který tak má zcela jinou podobu. Původní sociální zázemí v dolní části parku, které bylo v havarijním stavu, se proměnilo v moderní zařízení. Stejné proměny se dočkaly i toalety v Pacákových sadech, které od května 2020 slouží občanům města i turistům. Maminky v nich nově nalezly i sprchu a přebalovací pult pro děti.

Dokončena byla třetí etapa výstavby sportovní haly Klimeška, tréninkovou halu již využívaly místní sportovní kluby a až to vládní opatření dovolí, opět ožije sportem. Protože hala nabízí možnost ubytování a stravování, je pro soustředění vyhledávána i dalšími oddíly nejen z ČR, ale i ze zahraničí. „Nechali jsme zpracovat studii úpravy okolí sportovní haly a ta doplňuje koncepci celého sportovního areálu,“ řekl místostarosta Vít Šnajdr (Piráti).

Zahájena byla rekonstrukce a přestavba objektu bývalé základní školy J. A. Komenského v Kutné Hoře v moderní informační a vzdělávací centrum s převahou knihovnických služeb. Stavebním pracím předcházel rozsáhlý archeologický průzkum, který přinesl významné poznatky z dávné historie města.

V rámci finančních možností město pokračuje v opravách kulturního domu Lorec. Po nedávné výměně 33 oken, která byla v havarijním stavu, město zajistilo rekonstrukci pánských toalet v přízemí a výměnu vstupních vchodových dveří.

Město pokračuje v opravě bytů, které má ve svém vlastnictví. „Dokončili jsme opravu prvních dvou bytů v městském domě ve Školní ulici,“ konstatovala místostarostka Silvia Doušová (STAN a Šance KH) a připomněla, že jsou na rok 2021 připraveny projekty na rekonstrukci dalších bytů. „Tím by se dokončil jeden celý vchod a byty budeme moci začít pronajímat. Obnova městského majetku, dělat z nefunkčního funkční, je naší dlouhodobou prioritou,“ dodává Silvia Doušová.

Další ulice na Kaňku mají zpevněný povrch. Po novém roce pracovníci technických služeb zajistí doplnění krajnic zpevněných cest živičným recyklátem. Výstavba cyklostezky Vrchlice, která kopíruje cestu kolem toku Vrchlice, vytvoří příjemné propojení centra města a Sedlce, ale i místo k relaxaci a odpočinu. „S instalací mobiliáře se počítá na začátku roku 2021,“ konstatoval Vít Šnajdr.

„V červnu byl dokončen dopravní generel. V současné době se pracovní skupina zabývá konkrétními návrhy a harmonogramem opatření, která by měla následovat,“ konstatoval místostarosta Šnajdr a doplnil, že v pracovní skupině jsou zástupci úřadu, osadních výborů a příslušných komisí.

Do proměny města se nově zapojují i žáci a studenti kutnohorských škol. Rada školních parlamentů Kutné Hory vybrala letos v červnu ze sedmnácti žákovských a studentských námětů na zlepšení veřejného prostoru ve městě dva vítězné projekty. Z malých projektů se prosadil návrh žáků ZŠ Jana Palacha s názvem Více zeleně v Kutné Hoře a okolí a je zaměřen na zvelebení aleje ze Šipší směrem na Kaňk. Z velkých projektů obstál projekt studentů církevního gymnázia na úpravu okolí vodní nádrže v Lorci. Oba projekty by se měly dočkat realizace v letošním roce. Souběžně s tím město podalo žádost o dotaci Ministerstva zemědělství na odbahnění loreckého rybníčku.

Výhled do roku 2021

Město pokračuje i v dalších investičních akcích, jako jsou revitalizace hřbitovů, modernizace veřejného osvětlení atd., a připravuje další. „Jedním z nových velkých významných projektů je rekonstrukce chodníků v Masarykově ulici po celé její délce, tedy od budovy České spořitelny až po nový kruhový objezd u Tesca,“ uvedla Silvia Doušová. S rekonstrukcí chodníků bude instalováno i nové veřejné osvětlení a projekt nezapomíná ani na menší úpravu v okolí chodníků, což přispěje ke zlepšení prostředí sídliště Hlouška. „Jsem moc ráda, že se podaří opravit především část „v podloubí“ před poštou, ta je hodně bolestivým místem,“ doplňuje Silvia Doušová.

„Předpokládaný propad příjmu na rok 2021 se pohybuje kolem 37 milionů korun. A to i přesto, že jsme přijali úsporná opatření v provozních výdajích. Bylo nutné pokrýt započaté investiční akce. Částku deseti milionů korun bychom chtěli vložit do oprav dalších komunikací. Prioritou je parkoviště v Opletalově ulici,“ konstatoval starosta Josef Viktora a dodal, že v plánu je rekonstrukce objektu bývalé školky v Trebišovské ulici, která by měla znovu začít sloužit svému původnímu účelu a vyřešit tak nedostatečnou kapacitu míst v mateřských školách.

Monika Pravdová

 

Zavřít menu