Francouzský architekt Gilles Marty ze společnosti INCA architects představil kutnohorským podnikatelům vizi, ze které by mohla vycházet tvorba strategického plánu pro rozvoj města na příštích deset let.  

Důvody vedoucí k oslovení francouzského architekta objasnil starosta Kutné Hory, Martin Starý: „Kutná Hora se prezentuje jako město turistického ruchu a památek. Měli bychom z turistického ruchu těžit. Asi se ale shodneme, že tomu tak není. Dovolím si říct, že sedíme na zlatém vejci a nevíme, jak jej využít. Máme obrovský potenciál a nevíme, jak jej prodat,“ konstatoval starosta Kutné Hory.

Starý vidí problém v nekoncepčních řešeních v oblasti cestovního ruchu: „Řešíme pouze dílčí věci. Navíc trpíme místní slepotou, kdy si problémy nedokážeme připustit a vše řešíme očima Kutnohoráka,“ uvedl.

Kutnohorský starosta se s architektem Martym seznámil na konferenci Smart Cities ve Žďáru nad Sázavou. „Pan Marty pracuje právě formou smart cities, vytváří tedy celistvá řešení pro města s propojením cestovního ruchu,“ prozradil Starý a navázal: „Byl bych moc rád, kdyby se nám společně podařilo takovou koncepci vypracovat a realizovat,“ dodal.

Architekt Gilles Marty ve své prezentaci nastínil několik úvah a nápadů, kdy je jeho prioritní snahou oživení centra města a okolních uliček. Veřejnosti například představil myšlenku okružní stezky vedoucí údolím Vrchlice kolem kutnohorských památek. Návrh na vybudování lanové dráhy, či výstavbu několika záchytných parkovišt v blízkém okolí centra Kutné Hory.

K vytvoření strategického plánu pro rozvoj města je podle Martyho nutné vytvořit místní kumunitu lidí, takzvanou radu plánu, která by spolupracovala na jeho tvorbě. „Bylo by dobré, aby se do diskuze zapojili občané a živnostníci. Jde o to, aby se s koncepcí ztotožnili,“ dodal starosta Kutné Hory Martin Starý.

Realizace strategického plánu rozvoje města by v dalších letech vyžadovala významné investice z veřejného a soukromého sektoru.

O společnosti INCA architects:  

INCA architects je francouzská společnost sídlící v Grenoblu. Přes dvacet let řeší mezinárodní projekty týkající se tvorby krajiny, kulturního dědictví a historie. Mezi její projekty patří ve Francii například řešení lokality Rocamadour, města Carcassonne. V České republice společnost řeší projekt týkající se kláštera ve Žďáře nad Sázavou.

Jakub Svoboda

Zavřít menu