Kutnohorská Kocábka – to je festival, který již 30 let neodmyslitelně patří k srpnové hudební scéně v Kutné Hoře. Letošní jubilejní ročník začne v parku pod Vlašským dvorem 17. srpna, hodinu po poledni. Předseda Sdružení Kocábka Zdeněk Lebeda nám odpověděl na pár otázek. ……………………………………………..

Jak vznikla myšlenka udělat v Kutné Hoře country festival?
V roce 1983 jsme se Standou Šimkem, se kterým jsem v roce 1972 zakládal kapelu Brzdaři, přemýšleli o možnosti, zda lze v Kutné Hoře, která nemá countryovou tradici, udělat takovýto festival. Bez známých to nešlo ani tenkrát, a tak moje manželka Veronika, která jezdila na Osadu vycházejícího slunce do Hradce Králové, oslovila tamnějšího chataře Vaška Součka, zda by do toho s námi šel. Ten byl již v této době uznávaným konferenciérem a také znal hodně muzikantů z této branže. Domluvil nám vystoupení Wabiho Daňka a dal kontakty na další kapely. Na prvním ročníku 18. 8. 1984, jak si vzpomínám, hráli kromě Wabiho, samozřejmě Brzdaři a Trampoty, Sekvoj, Krokus, Rokle a dál moje paměť nesahá. Kutnohorskou Kocábku jsme pořádali pod Jednotným klubem pracujících podniku Avia a na přípravě se podílel ještě Standa Jelínek a Milan Douša.

Které kapely si na Kocábce zahrály?
Původní záměr Kocábky byl dávat příležitost začínajícím kapelám. Například Semtex, Divokej Bill, Rybičky 48, Lavina, Čechomor (ještě pod názvem Českomoravská hudební společnost), Vabank s bratry Mikulášovými nebo Eva Henychová měli jedno z prvních vystoupení právě na Kocábce. Ale během těch 30 let si pod Vlašským dvorem zahráli i věhlasné kapely jako Rangers, Greenhorns, KTO, Miki Ryvola, Nezmaři, Pavlína Jíšová, Karel Plíhal, Ivo Jahelka, Jindra Kejak, Máci, Hop Trop, Jindra Šťáhlavský a samozřejmě plno dalších, kterým se omlouvám, že jsem je nejmenoval.

Jaký je program letošního, jubilejního 30. ročníku?
Na letošním ročníku, který se koná 17. 8. 2013 od jedné hodiny až do půlnoci v parku Pod Vlašským dvorem, zahrají tradičně již kapely Brzdaři a Trampoty, Wyrton, Tomáš Linka, Taxmeni, Pacifik, Neřež, Jitka Vrbová a Standa Chmelík a zakonči skupina Cop.

A co budoucnost?
Samozřejmě bych byl rád, kdyby Kocábka, která se řadí v České republice k nejstarším festivalům, pokračovala i do budoucna. Ale jsou i takové hlasy, že už je tato hudba přežitá, že už bychom měli skončit, ale já doufám, že hlasů na podporu takovýchto festivalů bude přece jen více. Festival pořádáme jako neziskové občanské sdružení, kde je nás pár nadšenců, kteří ve volném čase, bez nároku na honorář, festival připravují. Za to jim patří velký dík. A jako všechno v dnešní době, je to otázka peněz. Bez podpory Města Kutná Hora, případně Středočeského kraje a sponzorů by takový festival nemohl dále existovat. Touto cestou bych jim chtěl všem poděkovat a doufám, že nám zachovají přízeň i do budoucna.

(tz)

.

Zavřít menu