Konec prázdnin je za dveřmi a to je tedy čas, kdy každoročně probíhá soustředění. Letos bylo soustředění přesunuto o týden dříve z důvodu možnosti trénovat již v posledním týdnu srpna, a proto můžeme již nyní napsat pomyslnou tečku za letošním soustředěním. 

Soustředění probíhalo v loni osvědčeném středisku Borovice LITES u Mnichova Hradiště. Změna termínu byla operativně přesunuta o týden dříve v průběhu dubna a tak jsme očekávali, že by mohl být problém s naplněním kapacity. To se však nestalo a soustředění se zúčastnilo 63 dětí v pěti kategoriích – přípravka, 3.-4. třída, mladší žáci, starší žáci a dorost. O dozor nad soustředěním se staralo 11 trenérů včetně zdravotního dozoru.
Celý týden vyšlo ideální počasí pro venkovní tréninkové aktivity a tak probíhalo vše podle osvědčeného konceptu sršních soustředění. Každý den dopolední testy dle kategorií zaměřené na různé dovednosti (obratnost, koordinace, síla, vytrvalost).  Dále během dne probíhaly soutěže v rámci týmové olympiády, kdy týmy jsou poskládané z různých kategorií dle vstupního draftu. Odpoledne byl individuální trénink jednotlivých kategorií a následovalo osvěžení ve vnitřním krytém bazénu.
Každý den večer bylo provedeno vyhlášení výsledků testů daného dne a nakonec soustředění i kompletní výsledky za celý týden. Ve středu bylo provedeno pasování nováčků  – všichni ho zvládli a proto máme mezi sebou o 14 sršňů více.
Bylo tedy předáno 105 ks medailí za jednotlivé dny a na závěrečném vyhlášení obdržel každý účastník pamětní medaili a ceny za celotýdenní snahu a večer se všichni vydali na noční bojovku.
Opět se však ukázala zásadní věc. Náš koncept sršního soustředění je jedinečný. Týmová olympiáda, pasování, denní vyhlašování a komunikace všech dětí bez rozdílu věku jsou hlavními rysy soustředění. Letos jsem slyšel slova pochvaly od vedoucího areálu na soudržnost dětí mezi kategoriemi a na náš koncept soustředění. Potěší to od člověka, který má každý týden na starosti různé skupiny několika stovek dětí. Pasování se zdá být akcí přitažlivou nejen pro naše děti, v posledních sezónách bychom mohli začít vybírat za zhlédnutí naší „show“. Letos přišla i prosba od účastníka z jiné skupiny, zda by mohl jít na pasování. Nešel, to je naše „know-how“ a je to jen pro sršně a jsme na to pyšní.
Toto vše by však nemohlo fungovat bez všech lidí, kteří se každý den na soustředění obětují i za cenu lehčí újmy na svém zdraví. Jsem rád, že mohu spolupracovat s těmito lidmi, kde táhneme za jeden provaz, rozumíme si, a kteří společnými silami vytvoří pro děti úžasnou atmosféru. Odměnou jsou úsměvy dětí, které nás ženou dále v naší práci.
Nebudu všechny jmenovat, protože každý z dospělých měl na soustředění svou roli, kterou úspěšně zvládl, aby mozaika byla poskládaná a abychom soustředění mohli prohlásit za velice úspěšné.
Závěrem bych chtěl poděkovat městu Kutná Hora a ostatním sponzorům za příspěvek na soustředění.

Martin Janata

 

Zavřít menu