Město Kutná Hora zahájilo veřejnou sbírku na shromáždění peněžních prostředků na pořízení uměleckého díla Bořka Šípka „Lavička Václava Havla“. Lavičku tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá český národní strom, lípa.

.
Záměrem tohoto projektu, koordinovaného a zaštiťovaného Knihovnou Václava Havla, je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.
„Celý projekt vlastně vymyslel velvyslanec České republiky v USA Petr Gandalovič a oslovil mě, jestli se na něm nechci podílet, což jsem rád udělal,“ zavzpomínal na sklonku minulého roku Bořek Šípek při schůzce se starostou Martinem Starým, na které poprvé zazněla myšlenka instalovat lavičku také v Kutné Hoře.
.
Lavička sbírka 2015
Vizualizace
.
Lavičku tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, český národní strom, tvar jehož listů zároveň připomíná slavné „havlovské“ srdce. Samotná křesla jsou ozdobená skleněnými artefakty.
„Když si dva lidé sednou na lavičku, tak sedí vedle sebe a koukají před sebe. Chtěl jsem, aby vznikl demokratický dialog a při dialogu si lidé musí koukat do očí. Proto jsem lavičku rozříznul, takže vznikla dvě křesla propojená stolečkem,“ vysvětlil světoznámý designér.
Budování Laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, kromě České republiky se s lavičkami můžete setkat například také ve Spojených státech, Španělsku, Irsku či v italských Benátkách. A těší se velkému zájmu, například na posezení na té pražské, na Maltézském náměstí, si občas musíte vystát frontu.

Jak a kde lze přispět
Kutnohorská lavička by měla stát na rohu Vysokostelské ulice směrem na Komenského náměstí (viz. mapka). Cena samotnéjho výtvarného díla činí 200 tis. Kč bez DPH.
Na její pořízení můžete přispět na účet č.100036 – 444 212 389 /0800 specielně zřízený za tímto účelem u České spořitelny. K dispozici budou také tři zapečetěné pokladničky, v Informačním centru v Sankturinovském domě, na pokladně Průvodcovské služby ve Vlašském dvoře a v obchodě Glass Dependance Bořka Šípka na Komenského náměstí. Sbírka je povolena od 1. června 2015 na dobu neurčitou.

(jok)

.

Zavřít menu