Součástí revitalizace je i restaurování kamenného vřetenového schodiště do královské kaple Vlašského dvora

Revitalizace Vlašského dvora postoupila do bývalých kanceláří průvodcovské služby a prostor sousedících s královskou kaplí, které se nově stanou součástí expozice. Pokračuje restaurování kamenného vřetenového schodiště, po kterém stoupal do kaple i samotný král Václav IV. Stavební ruch panuje i v bývalé expozici mincovny. Před dokončením je obnova někdejší tělocvičny v přízemí severního křídla (v níž byly i kruhy na cvičení), v minulých letech využívané jako archiv. Také tento prostor se stane součástí nového expozičního okruhu.

Po kompletní rekonstrukci rozvodů kanalizace a elektroinstalace řemeslníci pokračují v přípravě na pokládku nových podlah. V přízemí bude položena kamenná dlažba. „V prvním patře se dokončují zednické práce na površích stěn tak, aby mohli nastoupit truhláři a zahájit pokládku parketových podlah a dokončit opravu dřevěných prvků,“ konstatoval Jan Trávníček z odboru investic Městského úřadu Kutná Hora, který má stavbu na starosti s tím, že předpokládaný termín dokončení revitalizace v této části je zhruba přelom roku 2019 a 2020. „Expozice jsou ve fázi schválení zahájení výběrového řízení na dodavatele, ten by měl být znám začátkem roku 2020. Realizace by měla probíhat v příštím roce,“ dodal Jan Trávníček. Předpokládaný termín ukončení projektu, který byl zahájen loni v červnu, je podzim roku 2020.

Průvodcovská služba je již přesunuta do prostor prvního patra, které v nedávné minulosti využívala galerie Felixe Jeneweina. Práce pokračují za provozu a tak návštěvníci mohou zavítat s průvodcem do audienční síně, královské kaple a nepřijdou ani o ukázku ražby mincí. V listopadu máme otevřeno od 10 do 16 hodin a v prosinci se mohou návštěvníci těšit například na Adventní podvečery při svíčkách, konané každou adventní neděli od 19 do 19 hodin,“ doplnila ředitelka Průvodcovské služby Kutná Hora Andrea Kapounková.

Monika Pravdová

Zavřít menu