Na veřejném zasedání zastupitelstva města Kutná Hora dne 27. ledna 2015 zastupitelé na návrh pracovní skupiny k posouzení návrhů na udělování čestných občanství odsouhlasili udělení čestného občanství kutnohorskému rodákovi, herci Rudolfu Jelínkovi.

.
Rudolf Jelínek oslaví přesně za měsíc významné životní jubileum, osmdesáté narozeniny. Pochází z kutnohorské živnostnické rodiny, je nejstarším z pěti dětí. Už jako dítě hrál ochotnické divadlo, na gymnáziu pak jevil zájem o techniku, kterou chtěl studovat, případně zamýšlel dráhu učitele. Nakonec ale nastoupil na DAMU, kterou absolvoval v roce 1957. Jeho první divadelní štací bylo Beskydské divadlo v Novém Jičíně, následovalo liberecké Divadlo F. X. Šaldy a stěhování do Prahy, kde postupně hrál v Divadle S. K. Neumanna a Divadle Za branou, po jeho zrušení nastoupil do Vinohradského divadla, jemuž zůstal věrný přes třicet let. V současnosti pohostinsky vystupuje v Městském divadle v Příbrami, dále například v Divadle na Jezerce nebo v Divadle pod Palmovkou.
Před filmovou kamerou se objevil již za studií, většinou v komparzních či malých vedlejších rolích. Role hlavní na sebe ovšem nenechaly dlouho čekat. Zahrál si, kromě jiného, například v Baronu Prášilovi režiséra Karla Zemana či v Sequensově Atentátu, kde ztvárnil postavu parašutisty Jana Kubiše. V sedmdesátých letech rolí ubylo, velkou příležitostí byla až role majora Hradce v seriálu Třicet případů majora Zemana. Na filmovém plátně se poté ještě uvedl zajímavými rolemi ve slovenském filmu Kosenie jastrabej lúky, v české tragikomedii Příhody pana Příhody nebo ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále. Hrál také často v televizních inscenacích a pohádkách, jeho jméno můžeme zaznamenat také v titulcích řady seriálů. Zatím poslední hercovu roli zaznamenali diváci vloni, v televizním filmu režiséra Tomáše Magnuska Stopy života – O život.
Rudolf Jelínek se dlouhodobě věnuje také dabingu, v minulosti například často namlouval Terence Hilla v u nás oblíbených komediích dvojice Bud Spencer – Terence Hill.

(red)

.

Zavřít menu