Gask nabídne v sobotu 17. července vernisáž výstavy, pouliční představení s chůdami a živými loutkami i komentovanou prohlídku.

Sobota v GASK plná zážitků – vernisáž výstavy Férový okruh, divadelní představení Malé příběhy velkého hraběte a komentovaná prohlídka výstavy ŘÁD A NÁHODA Jana Kubíčka

Nechte se pozvat na vernisáž francouzského sochaře Gwénaëla Morice FÉROVÝ OKRUH / LORIENT – LIBČICE NAD VLTAVOU – KUTNÁ HORA v sobotu 17. 7. od 16:00. V galerijním prostoru Whitebox vytvoří Gwénaël Morice interiérovou site-specific instalaci v podobě hravého umělohmotného ráje, která potěší děti i dospělé. Nedílnou součástí vytvořeného plastového prostředí se stanou i hračky pro děti, jež si návštěvníci dokonce budou moci zakoupit v Designshopu galerie. Férový okruh je nejen designovou výstavou, představující zahraničního tvůrce akcentujícího problematiku trvalé udržitelnosti, ale také vyzývá k putování, nahlédnutí a objevení dvou svébytných kulturních míst ve středních Čechách. Podívejte se na osobní pozvánku autora ZDE. Děti se mohou těšit i na workshop s autorem, který proběhne v sobotu 23. října od 13 hod.

Máte-li chuť na divadlo, přijďte ve stejný den na pouliční představení s chůdami a živými loutkami MALÉ PŘÍBĚHY VELKÉHO HRABĚTE souboru Geisslers Hoffcomoedianten v zahradách GASK od 18:00. Bude se věnovat ctnostem i malichernostem jednoho z největších mecenášů umění barokních Čech, zakladatele lázní Kuks a studenta jezuitské koleje, hraběte Šporka. Více informací najdete ZDE.

Přijďte si ve stejný den od 14:00 poslechnout komentář Jiřího Machalického k výstavě Řád a náhoda kolínského rodáka Jana Kubíčka, věnujícího se geometrické abstrakci. Kurátor výstavy Vás provede první soubornou prezentací předkládající Kubíčkovu kresebnou tvorbu. Podrobnosti k výstavě si můžete přečíst ZDE.

Během dne Vám bude k dispozici skvělé občerstvení naší nově otevřené kavárny GALLERY POINT. Těšíme se na Vás!.

FÉROVÝ OKRUH (Lorient – Libčice nad Vltavou – Kutná Hora) / Gwénaël Morice

Whitebox

kurátorka výstavy: Veronika Marešová

trvání výstavy: 18/7 – 24/10 2021

vernisáž: 17/7 2021

 

Férový okruh představí sofistikovaný projekt francouzského sochaře Gwénaëla Morice, který vytváří design z plastových obalů produktů běžně používaných v evropských domácnostech. Jde především o přepravky, krabice či běžný obalový materiál drogistických výrobků, potravin, tekutin atp. Férový okruh pomyslně propojuje bretaňské přístavní městečko Lorient, kde umělec žije a tvoří, spolu se dvěma výstavními místy v Čechách, jimiž jsou Galerie Středočeského kraje – GASK v Kutné Hoře a arto.to galerie v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou. Ostatně trasu z francouzského Lorientu do Čech autor velmi dobře zná, jezdí po ní pravidelně od počátku devadesátých let, a to díky své ženě pocházející právě z ČR.

Gwénaël Morice (*1967) vystudoval École Supérieure d’art a ve své tvorbě se dlouhodobě věnuje práci s vyřazeným, především odpadovým materiálem. Umělcovy objekty jsou veskrze recykláty, důmyslně sestrojené z použitých komponentů, takže mnohdy připomínají jednolitý výlisek. Jejich obdobu najdeme i v českém kontextu: objekty Františka Skály nebo PET-ART Veroniky Richterové; Morice také sbírá a přetváří, ale na rozdíl od výše zmiňovaných vytváří rozsáhlejší instalace v podobě hravých umělohmotných rájů. Jak zmiňuje ve svém textu Iva Knobloch (kurátorka sbírky užité grafiky a fotografie Uměleckoprůmyslového musea v Praze): „Jeho tatínek byl popelář a on sám tak odjakživa inklinoval k použitým, vyhozeným předmětům nebo materiálům stejně jako k hledání podstatných hodnot. Je nadaný silnou transcendentální představivostí, která pracuje s časem. Objekt z umělé hmoty je pro něho totiž prostředkem setkávání s dalšími lidmi, v dlouhodobém procesu.“

Důležitým aspektem Moriceova uměleckého působení je tedy procesuálnost, mezilidská interakce se sociálním podtextem s důrazem na sociální užitečnost. Ve své domovině spolupracuje s neziskovými organizacemi, které ve výrobních provozech při recyklaci plastů zaměstnávají handicapované. Zúčastnil se také neobvyklého projektu ve francouzských věznicích, kde vedl výtvarné dílny pro vězně – ti pod jeho dikcí vytvářeli originální plastové artefakty.

Férový okruh je aktuální přehlídkou sochařových site-specific děl, a to interiérové instalace v galerijním prostoru Whitebox v GASK, kde se nedílnou součástí umělcem vytvořeného plastového prostředí stanou i hračky pro děti, jež budou návštěvníci moci zakoupit v Designshopu galerie v Kutné Hoře, a venkovní instalace Závoj na objektu Kotelna v prostorách areálu Uhelného mlýna v již zmiňovaných Libčicích nad Vltavou. Férový okruh je nejen designovou výstavou, představující zahraničního tvůrce akcentujícího problematiku trvalé udržitelnosti, ale také vyzývá k putování, nahlédnutí a objevení dvou svébytných kulturních míst ve středních Čechách.

Veronika Marešová

 

Zavřít menu