Co se událo v Kutné Hoře v roce 2019

Kutná Hora má od ledna 2020 městského architekta. Jeho úkolem bude dohlížet na urbanistický a architektonický rozvoj města a poskytovat i konzultace pro veřejnost.

„Kutná Hora je historické město zapsané na listině UNESCO a zaslouží si, aby veškeré investice a renovace byly řešeny i z architektonického a urbanistického hlediska,“ uvedl starosta města Josef Viktora (ANO). Městský architekt bude podle slov místostarostky Silvie Doušové (STAN a Šance KH) poradcem pro investiční záměry a projekty pro rozvoj města a bude se vyjadřovat k investičním, rozvojovým akcím i územnímu plánu. V této souvislosti byla připomenuta pokračující rozsáhlá revitalizace Vlašského dvora a III. etapa výstavby sportovní haly Klimeška. Zahájena bude obnova Sankturinovského domu. „Jako knihovnici mě z profesionálního hlediska těší, že se rozjíždí přestavba bývalé školy Na Náměti v knihovnu,“ řekla Lenka Frankovicová (KSČM). Během roku se podařilo ve městě úspěšně dokončit řadu projektů, anebo v některých pokračovat i nové zahájit.

Závěrečná etapa výstavby sportovní haly Klimeška

Termín dokončení výstavby III. etapy sportovní haly Klimeška, přesněji tréninkové haly, je stanoven na 30. září 2020. Podle slov místostarosty Víta Šnajdra (Piráti) se městu podaří stavbu určitě dokončit ještě před tímto termínem. Zastupitel Josef Treml (ODS) považuje za důležité spolu s dostavbou sportovní haly Klimeška vyřešit i prostranství a terénní úpravy okolo sportovní haly.

Elektrifikace Palackého náměstí se osvědčila

„Velmi pozitivně vnímám elektrifikaci Palackého náměstí. Nikdo již nezakopává o kabely, které musely být v minulosti napojovány ze Sankturinovského domu. Funguje to perfektně,“ řekla spokojeně Silvia Doušová. Na pěti místech jsou v zemi zabudovány elektrické výklopné rozvaděče, na které se trhovci mohou připojit. Starosta ocenil spolupráci s firmami Philip Morris a Foxconn, které se na elektrifikaci finančně podílely. Podle slov místostarosty Víta Šnajdra je elektrifikace prvním krokem k oživení centra města. 

Děti budou mít příležitost podílet se na chodu města

V pátek 13. prosince se v Rytířském sálu konalo první setkání koordinátorů školních participativních parlamentů při základních a středních školách v Kutné Hoře. Mladí lidé budou mít možnost podílet se aktivně na chodu města a rozhodovat, co by chtěli zlepšit ve veřejném prostoru. „Dva projekty v celkové výši 150 tisíc korun budou mít příležitost realizovat,“ vysvětlil Vít Šnajdr. Zastupitel Josef Treml (ODS), který je ředitelem střední školy v Kutné Hoře, tento projekt velice ocenil a uvítal. „Je to dobrá aktivita, která má podporu napříč politickým spektrem,“ konstatoval Josef Treml.

Akutní lékařskou péči v nemocnici se podařilo zachovat 

„Ještě před rokem hrozilo, že se část nemocnice úplně uzavře. Díky úsilí kutnohorské pracovní skupiny pro nemocnici, nového vedení nemocnice a kraje se podařilo zachovat akutní lékařskou péči a nastartovat rozvoj nemocnice,“ připomenula Silvia Doušová. „Vedle fungující nemocnice je nezbytností i dostatek městských bytů, proto jsem velice ráda, že jsme začali s opravami bytů bývalé DPS na rohu ulic Benešovy a Školní,“ doplnila Silvia Doušová.

Zásadní změny v městské hromadné dopravě i městském úřadě

Zahájeny byly revoluční změny v městské autobusové dopravě. V souvislosti s generální změnou jízdních řádů v ČR 15. prosince byly provedeny další avizované drobnější úpravy i v městské autobusové dopravě (MAD) v Kutné Hoře. Některé z nich vzešly i z připomínek občanů v reakci na zavedení nového systému MAD, který byl zahájen 14. října. Po více než 30 letech byly v říjnu přetrasovány linky, vznikly nové zastávky a zavedena byla doprava i do okrajových částí města, kam autobus řadu let nezajížděl. Podněty a připomínky k novému systému občané zasílali na e-mail mhd@kutnahora.cz. „Podařilo se plně otevřít úřad. Nikdy předtím nebyla k dispozici rozhodnutí rady města včetně důvodových zpráv. Úřad se posunul k transparentnosti,“ zdůraznil místostarosta Vít Šnajdr s tím, že zavedena byla pravidelná setkání s občany a s podnikateli, navázána byla intenzivní spolupráce s osadními výbory.

Jedním z úkolů je vyřešit nedostatek parkovacích míst

Stěžejními úkoly pro rok 2020 jsou úspěšně dokončit revitalizaci Vlašského dvora včetně parku, dostavět sportovní halu a pokračovat v opravě dalších komunikací. Jedním z hlavních úkolů v roce 2020 bude na základě výstupů dopravního generelu vybrat podle finančních možností města a potřeb občanů nejvhodnější varianty a začít komplexně řešit problematiku nedostatku parkovacích míst v centru i na sídlištích. To samé platí i v problematice parkování turistických autobusů. „Myslím, že dopravní generel je dobrý krok. Otázkou je, zda splní očekávání a výstupy z něj se podaří dotáhnout do finále,“ poznamenal Josef Treml. Problematika parkování především na sídlišti Šipší je častým tématem zastupitel i členů osadního výboru Šipší, kteří prosazují vybudování parkoviště na místě, kde v současné době stojí nevyužitá bývalá školní družina. „Těší mě, že se stále více začíná o tomto problému hovořit a objevují se pokusy k jeho řešení. Nedostatek parkovacích míst je palčivá otázka, která lidi na sídlišti zajímá ze všeho nejvíc,“ řekla Lenka Frankovicová a připomenula, že možné varianty by měl ukázat generel dopravy, jehož finální verzi by město mělo mít k dispozici již v březnu.

Monika Pravdová

Zavřít menu