Kutnohorská charita v době koronavirové? Chariťáci a dobrovolníci jedou i teď na plný plyn
Charitní středisko Přístav. Foto: fb

Všech deset charitních středisek šlape dál do pedálů a stará se nejen o svoje klienty. „Všichni zaměstnanci zvládají složitou situaci podle svých schopností a daných možností v duchu charitního hesla: každý člověk je pro nás důležitý“, říká ředitel charity Robert Otruba. „Zaměstnanci kutnohorské charity jsou zvyklí reagovat na změny a konkrétní potřeby pružně a prakticky. Jsem jim i dobrovolníkům vděčný a jsem na ně hrdý“, doplňuje ředitel Otruba. V tuto chvíli plánujeme postupné změny a uvolňování omezení provozu dalších našich služeb. Pečovatelská služba a Středisko Atrium, které pečuje o lidi bez domova, bylo po celou dobu v plném provozu.

Mnohá města služby pro lidi bez domova zavřela. Nízkoprahové denní centrum a noclehárna při Středisku Atrium poskytovala v době koronavirové pro kutnohorské bezdomovce za přísných hygienických podmínek službu 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Slávka Kunášková, vedoucí střediska, bezdomovce chválí: „Dodržovali nastavený režim, pomáhali při úklidu, sledovali televizi nebo zkoušeli různé drobné ruční práce.“ V Trebišovské ulici se také staráme o charitní šatník, do kterého jsme s ohledem na situaci nemohli přijímat ošacení. Nyní je služba opět otevřena, ale ošacení přijímáme v omezeném množství. Rádi bychom také informovali o tom, že sama charita obhospodařuje pouze tři kontejnery v blízkosti Trebišovské ulice. Svoz ostatních kontejnerů po městě má na starosti jiná firma.

Charitní pečovatelská služba zajišťuje službu seniorům ve všední dny i o víkendech. „Od počátečního šití roušek, shánění desinfekce a rukavic jsme se přesunuli k obstarávání léků pro naše klienty, protože jim pomalu, ale jistě docházejí, říká Miroslava Tomíšková, vedoucí Charitní pečovatelské služby a dodává, že také pravidelně komunikují s ošetřujícími lékaři, kteří jsou v těchto dnech velice hodní a vstřícní. Někdy je trochu potíž s rouškami v tom smyslu, že senioři jsou nešťastní, protože špatně slyší a dožadují se, aby si pracovnice roušky sundaly, aby jim lépe rozuměli.

Seniorům a zdravotně postiženým se věnuje také Centrum Přístav. „Fungujeme v terénu, vyzvedáváme léky a zajišťujeme nákupy“ říká Markéta Machanová, vedoucí centra a dodává, že větší objemy nákupů zajišťovali v době před velikonočními svátky. Kromě průběžného šití roušek a nově i dodávek do městského rouškomatu připravili zaměstnanci centra pro své klienty tvořivé a vzdělávací balíčky, které jim doručili přímo domů. „Snažili jsme se ulehčit našim klientům situaci, kdy nevycházeli ze svých domovů z obav z oslabené imunity.“

Občanská poradna při Středisku Racek funguje v této době pouze pro objednané klienty a snaží se vyřizovat dotazy telefonicky nebo mailem. Podle vedoucí poradny Petry Zítové je již teď zřejmé, že navzdory všem opatřením, o kterých mluví naši státní představitelé, můžeme očekávat v poradně velký nápor nových zájemců o službu. Snížení nebo výpadek příjmů dostane mnoho lidí do nouzových situací. „Už teď se nám zvýšil počet lidí, kterým byla poskytnuta potravinová pomoc a další potřební ještě přijdou“, říká Petra Zítová.

Středisko Na Sioně poskytuje službu Rané péče distančně. Ve spolupráci s Asociací rané péče, krajem a MPSV se společně snaží komunikovat a sdílet zkušenosti i metodiky této formy poskytování péče klientům. „Pokud je třeba, také občas něco dovezeme, zajistíme roušky nebo nákupy. V Rané péči kromě telefonátů a mailů zkoušíme nové formy komunikace s rodinami. V rámci sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi již proběhlo několik videokonzultací se skupinkou i jednotlivci, školními dětmi nebo rodičovskou skupinou,“ uvádí vedoucí střediska Markéta Sieglová.

Každé pondělí a středu od 13 do 15 hodin vysílal živě z facebooku kutnohorský klub Kotva. „Zajímali jsme se, jak se daří naší mládeži, jak zvládá toto těžké období,“ říká Petr Seidl, vedoucí Centra Maják a dodává „proto jsme zahájili poskytování sociálních služeb on-line.“

Od začátku nouzového stavu se všichni charitní pracovníci snaží pomáhat tam, kde je to nejvíce potřeba. Dobrovolnické centrum se stalo takovým hlavním motorem a koordinátorem ochoty lidí k šití roušek a zajišťování nákupů, rozvozu dezinfekce i potřebného materiálu. Kutnohorskými dobrovolníky bylo našito 5000 kusů roušek a čáslavskými dobrovolníky 500 kusů roušek. Paralelně šilo i několik středisek v charitě. Zaměstnanci našili celkem ještě dalších 3600 kusů. Šilo se na Přístavu, v Atriu i v čáslavských centrech Kopretina a Domek. V Majáku pomáhali se stříháním a žehlením látek. Charitní zaměstnanci pomáhali dobrovolnickému centru po celou dobu nouzového stavu s nákupy pro seniory, rozvozem materiálu na šití roušek.

V charitě jsme našili celkem 9100 kusů a rozvezli do mnoha organizací kutnohorského a čáslavského regionu (Domov seniorů Uhlířské Janovice, Domov Barbora, kutnohorská a čáslavská nemocnice, ordinace praktických lékařů, městská policie, prodavačky v supermarketech a další).

Počet dobrovolníků za celé toto nelehké období přesáhl několik desítek z řad jednotlivců i organizací. „Jsme vděčni všem, kdo nabídli svoji pomoc. Děkujeme všem, kdo šili, stříhali, žehlili, distribuovali i těm, kteří darovali materiál na výrobu. Děkujeme i těm, kteří se nabídli a my jejich služby nemohli využít“, říká vedoucí Dobrovolnického centra Jindřiška Vinická.

(zdroj: kolektiv zaměstnanců Oblastní charity)

 

Psali jsme: Školy, sportoviště, muzea utichly, šicí stroje se rozjely na plné obrátky. Vedení města děkuje všem dobrovolníkům. Společně to dokážeme!

Péči o lidi bez domova zajišťuje charitní středisko nonstop

Zavřít menu